FİLTRE EDİLMEMİŞ HAM BALIN 10 ÖNEMLİ FAYDASI- 10 IMPORTANT BENIFITS OF UNFILTRED RAW HONEY

Reklamlar

FİLTRE EDİLMEMİŞ DOĞAL HAM BALIN 10 ÖNEMLİ FADASI:
10 gramında 700.000 ve üstü polen olan filtre edilmemiş, doğal ham balın (ısıtılmamış ve pastörize edilmemiş) en önemli faydaları:
1. Beyaz kan hücrelerinin (kandaki lökosit sayısı) ve nötrofil sayısını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut virüslere, bakterilere, organ hasarlarına ve allerjenlere karşı daha iyi savaşır.
2. Vücutta meletonin salgı düzeyini arttırarak kronik uykusuzlukta hem uykunun başlamasını sağlar hem de kaliteli bir uyku sunar.
3. İçlerinde bulunan hidrojen peroksit sayesinde vücutta yara, bere, yanık veya başka enfekte olmuş bir yer varsa bal iyi bir antibiyotik merhemdir. Bu bal aynı zamanda mantar hastalıklarına karşı da faydalıdır. Cilt güzellik maskelerinde etkilidir. Sivilcelere karşı kullanılır.
4. Şeker hastaları yiyebilir. Bu ballardaki şekerler (glukoz ve fruktoz) sukroz (çay şekeri) gibi hızlı sindirilemezler; glisemik endeksleri düşüktür. Bu sebeple bir insülin krizine sebep olmazlar. İçlerindeki yüksek oranda bulunan manganezin de
etkisi ile şeker hastaları bu balları tüketebilirler.
5. Zayıflamak için ketojenik diyet yapanlar bu ballardan yararlanarak enerji için karbonhidrat ihtiyaçlarını emin bir kaynaktan alabilirler.
6. Güçlü bir antioksidant olduklarından yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Kalp ve kanser gibi kronik hastalıkların tedavisinde, LDL kolestrolün düşürülmesinde vücuttaki serbest radikalleri önleyerek yararlı olurlar.
7. Boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir. Bunun için kullanılan Dextromethorphan kadar etkilidir. Öksürük gibi solunum yolları rahatsızlıklarında yararlıdırlar; iyi bir balgam söktürücüdürler.
8. Elektrik iletim katsayıları çok yüksektir; sinir sistemini güçlendirirler. Sindirim sistemi ve sinir sistemini dengeleyici ve kuvvetlendirici etkileri vardır. Mide ülserlerinin başlıca nedeni olan Helicobacter Pylori bakterisine karşı etkilidirler. Prebiyotik özellik taşırlar; genel sağlığımızı desteklerler, sindirimi kolaylaştıran iyi bakterilerin gelişmesine sebep olurlar.
9. Hücrelerin yenilenmesinde önemli rolleri vardır. Uyuyan hücreleri canlandırır ve kök hücre gelişimini teşvik ederler.
10. Bitkilerden aldıkları besin maddeleri dolayısiyle, bu maddelerin bitkilere faydalarını insanlara taşırlar; örneğin; ultraviole ışınlarından ve hastalıklardan korurlar.
Beğen

 

Yorum Yap
Paylaş