KANSER TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEMLER-NEW APPROACHES IN CANCER TREATMENT

 

Kanser tedavisinde nihayet doğru yol göründü…

Bugüne kadar kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etki dereceleri, hastaya iyi gelip gelmedikleri 3-4 aylık bir süreç sonunda yapılan tetkikler sonucu belirlenebiliyordu. Bu süreç zarfında hastada geri dönülemez gelişmeler yaşanabiliyordu.
Science/Bilim Dergisinde yayınlanan bir çalışma, “hastalık yok, hasta insan vardır, her insan genetik yapısı, hayat tarzı, fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal durumu ve çevresi ile bir özgün hastadır; tedavisi ona özel olarak planlanmalıdır” şeklinde özetlenebilen modern tıbbi yaklaşıma uygun olarak gerçekleştirildi.
Bu çalışma ile, ilaçların kanserli hasta üzerinde denenerek uygun ilacın bulunması yerine, hasta insandan alınan kanserli hücreler üzerinde laboratuvar ortamında denenmiştir. . Böylece hasta insanda kanseri tedavi edecek özgün ilaç hangisi ise kısa sürece tespit edilerek kullanılabilmektedir.Bu çalışma, kişiye özgü bir tedavi planının uygulanması, tedavide ilaç denemelerinin olumsuz ve yan etkilerinin ortadan kaldırılması ve çok kısa sürede etkin tedaviye başlanılabilmesi açısından tıpta bir devrim niteliğinde görülmelidir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.