IŞIK KAYNAKLARI VE KANSER İLİŞKİSİ- LIGHT SOURCES AND CANCER RELATIONSHIP

FLORESAN IŞIĞININ KANSOREJEN ETKİSİ

KULLANDIĞIMIZ FLORESAN IŞIĞI İLE ÇEŞİTLİ DOĞAL YOLLARDAN ALDIĞIMIZ RADYASYONUN %5 İNİ ALIRIZ. BU MİKTAR HASSAS BİR CİLTTE CİLT KANSERİNE YOL AÇABİLİR.

FLORESAN IŞIĞI KATOTTAN YAYDIĞI RADYASYON İLE CİLT KANSERİNİN BAŞLICA NEDENİ OLABİLİR. FLORESAN IŞIĞININ KURŞUN FOLYE İLE FİLİTRELENMESİ BUNU ENGELLER. FLORESAN LAMBA ALIRKEN YAYDIĞI RADYASYONUN BİR ŞEKİLDE FİLİTRELENİP FİLİTRELENMEDİĞİNE DİKKAT ETMEK GEREKİR.

GECELERİ KULLANILAN HERHANGİBİR PARLAK IŞIK KAYNAĞI BİYOLOJİK SAATİMİZİ DURDURUR. BU DURUMDA EPİFİZ BEZİNİN MELATONİN HORMONU SALGILAMA SÜRECİ DURUR. BU SEBEPLE YATAK ODALARINDAKİ IŞIKLARIN PARLAK IŞIK YERİNE KIRMIZI RENKTE OLMASI ÖNEMLİDİR.

SOLUK BEYAZ IŞIK KAYNAKLARI STRES HORMONLARININ (ACTH VE KORTİZOL) YÜKSELMESİNİ ENGELLERKEN, SOLUK BEYAZ IŞIK KAYNAKLARI YÜKSELTMEKTEDİR. BU SEBEPLE ALMANYA’DAKİ HASTANELERDE BU IŞIKLARIN KULLANILMASI YASAKLANMIŞTIR.[i]

BRITISH MEDICAL JOURNAL’DA YAYINLANAN LONDRA VE SİDNEY’DE YAPILAN ARAŞTIRMALAR SONUCU KÖTÜ HUYLU MELENOMA’YA GÜNEŞ IŞIĞI ALTINDA ÇALIŞANLARDA, OFİS ŞARTLARINDA ÇALIŞANLARA GÖRE ÇOK DAHA AZ RASTLANMIŞTIR.[ii]

[i] Liberman 1991, 61

[ii] V.Beral et Al., “ Melignant Melenoma and Exposure to Flouresant Light at Work” Lancet 2 (1982): 290-292.

BRIGHT LIGHT AND FLOURESCENT LIGHT  SOURCES MAY RAISE CANCER POSSIBILITY.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.