UÇUK (HERPES) NEDEN ÇIKAR VE NASIL ÖNLENİR? WHAT IS THE REASON FOR HERPES AND HOW CAN YOU PREVENT IT?

 

 

herpes

UÇUK (HERPES/BLISTERS) NEDEN ÇIKAR VE NASIL ÖNLENİR? WHAT IS THE REASON FOR HERPES/BLISTERS AND HOW CAN YOU PREVENT IT?

 

DUDAKTA VE CİLDİN DİĞER YERLERİNDE ANİDEN ORTAYA ÇIKAN UÇUK (HERPES) NEDEN ÇIKAR VE NASIL GEÇİRİLİR?

Kış günlerinin kara kabusu gibi aniden dudağımızda, çenemizde veya başka bir yerimizde ortaya çıkan su toplamaları veya diğer adıyla uçuk (herpes) neden ortaya çıkar ve nasıl geçirilir. Bu ve daha fazlası ilginizi çekiyorsa lütfen tıklayınız.

Uçuk, özellikle vücut direncinin çok düştüğü durumlarda, üşüttüğünüz durumlarda, bağışıklık sistemimizin zayıfladığı günlerde, çok stresli bir gün geçirdiğimiz anlarda ortaya çıkar.

Bu durumda vücudumuzda kalsiyum bikarbonat düzeyi süratle düşer ve uçuğun çıkması için uygun bir ortam oluşur. Vücudumuzda kalsiyum bikarbonat emilimini arttırmak için laktik asit (lactic acid) ve maya (yeast) kullanmamız gerekir. Bu iki gıdanın alımından sonra oluşan kalsiyum laktat (calcium lactate) cildimizde uçuk çıkmasını engeller.

Uçuk çıktıktan sonra, çıkan bölgeye günde 4-5 defa aleovera yaprağı özü sürmek çıkan uçuğu süratle daha fazla etrafa yayılmadan kurutur.

Uçuk çıkmadan önce çıkacağı bölgede bir kaşıntı yapar. Bu kaşıntıyı hissettiğiniz anda kullanacağınız bir antihistaminik ilaç (allerset veya claritine gibi) uçuğun çıkmasını engelleyebilir.

Çok sık uçuk çıkaran kimseler bu ilaçlardan bir tane yanlarında taşırlarsa, böyle bir durumla karşılaşmadan durumu kurtarabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.