YÜKSEK TANSİYONU ÖNLEMENİN YOLLARI- THE WAYS TO PREVENT HIGH BLOOD PRESSURE

YÜKSEK TANSİYON
Doktorunuzun da onayını aldıktan sonra; 6 ay içerisinde tansiyonunuzu normale döndürebilecek tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz:
 
1. Günde 2,5- 5 gram potasyum alımı hipertansiyon hastalarında yüksek ve düşük tansiyonu önemli ölçüde düşürebilir. Yüksek tansiyon sahibi 65 yaşın üstündeki bazı kişilerde tansiyon ilaçları yetersiz kalabilir. Bu durumda da yan etkileri olmayan potasyumla tansiyonun düşürülmesi yoluna gidilebilir.
2. Düşük potasyum, yüksek sodyum diyetleri tansiyonu yükseltir, kalp krizi riski doğurur ve kanseri tetikleyebilir. Diyetlerde potasyuma sodyuma oranı 5’te 1 olması idealdir. Meyve ve sebzelerce zengin bir diyet bu oranı 100’de 1’e kadar çıkabilir.
3. Potasyum seviyeleri bir türlü yükselmeyen kişiler, potasyum ile birlikte magnezyum (800-1200 mg/gün) da almaları gerekebilir. Magnezyum hücre zarının geçirgenliğini arttırarak potasyumun hücre içine girmesine yardımcı olabilir.
4. Magnezyumca zengin (sert) sular, tansiyonu düşürebilir ve kalp krizi risklerini azaltabilir.
5. Böbrek rahatsızlığı veya kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin potasyum alımları rahatsızlıklarını olumsuz etkileyebilir. Doktorlarının tavsiyelerine göre hareket etmeleri önemlidir.
6. C Vitamini (günde 3 kez, 500- 1000) kanı incelttiği için, B6 vitamini sinirleri yatıştırdığı için,vitamin E (400-800 IU) tansiyonu düşürebilir.
7. Coenzim Q 10 ( günde 3 defa 50 mg) hücrenin bujisi gibidir. Enerji üretmede etkendir. Tansiyonu düşürebilir.
8. Omega-3 yağları tansiyonu düşürebilir.
9. Keten tohumu yağı (günde 1 kaşık), deve dikeni ekstresi (100 mg. günde 3 defa)
10. Zayıflamak da tansiyonu düşürebilir.
11. stresten, çaydan ( 3 bardaktan fazla), kahveden ( 3 fincandan fazla), sigaradan, sağlıksız bir hayat tarzından ve boş oturmaktan kaçınma tansiyonu düşürür.
12. Bol bol soğan, sarımsak (4 gr) ve kereviz tansiyonu düşürür.
13. Hayvansal yağlar yerine , bitkisel yağlar yemek tansiyonu düşürür.
 hypertension-867855__340

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.