SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİ NEDİR/WHAT IS CYBERNETIC MEDICAL ENGINEERING

SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİ, ESAS İTİBARİYLE TIP VE MÜHENDİSLİK DİSİPLİNLERİNİ KENDİSİNE KONU EDİNEN BİR TIBBİ MÜHENDİSLİK DALIDIR. AŞAĞIDA GÖSTERİLENİ İNSAN ÜZERİNDEKİ UYGULAMALAR,  BU MÜHENDİSLİĞİN ÇALIŞMA ALANINA İYİ BİR ÖRNEKTİR.  

fesjournal-1_custom-9bfa4577032acb8697c16d2a6c06fea954bede8f-s600-c85

biyonik1                       biyonik  bionik kulak BİYONİK KULAK…

SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİ BİR NEVİ ENERJİ KONTROL YÖNETİM MÜHENDİSLİĞİDİR. ÇÜNKÜ “NE ZAMAN BİR ŞEYİN BAŞKA BİR ŞEY İLE İLİŞKİSİ OLMADIĞINI DÜŞÜNSEK, KAİNATTA MUTLAKA HERŞEYİN ALT/ÜST SİSTEM OLARAK BİRBİRİ İLE İLİŞKİSİNİ GÖRMEKTEYİZ.  HER ŞEYİN NEDENİ, BU İLİŞKİLER ZİNCİRİNİN POTANSİYEL FARK YARATAN-ANTROPİK ENERJİSİNDE OLAN DEĞİŞİKLİKLERDİR. 

ENTALPİK ENERJİ NEDİR: 

ENTALPİK ENERJİ DENGEYİ BOZACAK ŞEKİLDE POTANSİYEL FARK YARATAN HER TÜRLÜ ENERJİDİR.

enthalpy

VE ANTROPİK ENERJİNİN ORTAYA ÇIKIŞI…

freqz.gif    nls-5.jpg

BU DEMEKTİR Kİ; SAĞLIĞIMIZ,  BİZİ ETKİLEYEN İÇ VE DIŞ FAKTÖRLERİN ETKİSİYLE BİR DENGE ARAYIŞI İÇERİSİNDE ŞEKİLLENMEKTEDİR.

BENİM DE UZMANLIK ALANIM OLAN SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİ, MÜHENDİSLİK VE TIBBIN ENTEGRASYONU İLE ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKEN ALANLARDA, TÜM İÇ VE DIŞ FAKTÖRLERİ BİR SİSTEM KONSEPTİ İÇİNDE ELE ALIR. SİSTEM DURAĞAN DEĞİL DİNAMİKTİR; BU SÜREÇTE GELİŞECEK İÇ VE DIŞ ETKENLERİN SÜRECİ NASIL ETKİLEYEBİLECEĞİNİ DE DİKKATE ALARAK ÇALIŞIR.

SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİNİN 4  BELİRGİN ÖZELLİĞİNİ ÖZETLEMEK GEREKİRSE:

  1. VÜCUDUMUZ BİLİMSEL PRENSİPLERE GÖRE YÖNETİLEN  AKILLI BİR SİSTEMDİR; ÖRNEĞİN FİZİK VEYA KİMYANIN YASALARI DIŞARIDA NE İSE, İÇERİDE DE AYNIDIR.  SYSTEM CONCEPTİ; GİRDİLER-İŞLEM-GERİ BESLEME-ÇIKTI-GİRDİLER.
  2. VÜCUDUMUZ İÇTEN VE DIŞTAN GERİ BESLEMELİ OLARAK HÜCRELER ARASI BİR HABERLEŞME SİSTEMİ İLE KONTROL EDİLMEKTEDİR-SYSTEM BASED NEURAL COMMUNICATION THEORY. HABERLEŞME SİSTEMİNİN BİLİNEN VE BİLİNMEYEN ALANLARI (BLACK BOX) MEVCUTTUR.  BİLİNMEYEN ALANLARIN VARLIĞI DA DİKKATE ALINMALIDIR.
  3. VÜCUDUMUZ BİLGİYİ BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE İŞLEMEKTEDİR; BİLGİ SÜRATLE İŞLENEREK DENGELEYİCİ/DÜZELTİCİ AMAÇLARLA, İMKANLARI ÇERÇEVEVESİNDE GEREKLİ REAKSİYONU HEMEN GÖSTERMEKTEDİR -GERÇEK ZAMANDA İŞLEYEN İLİŞKİLER AĞI-CONNECTIVISM IN REAL TIME.
  4. HER ZAMAN BİR KARAR VERME SÜRECİNDEDİR-DECISION THEORY

SİBERNETİK TIP MÜHENDİSLİĞİ, VÜDUCUN DAYANDIĞI BU ÇALIŞMA PRENSİPLERİNİ ESAS ALARAK, VÜCUDUMUZU İÇTEN VE DIŞTAN ETKİLEYEN TÜM FAKTÖRLERİ, DIŞA KAPALI DEĞİL; DIŞA AÇIK BİR SİSTEM KONSEPTİ İLE ENERJİ DEĞİŞİMLERİNİ ESAS ALARAK ÇÖZÜMLER ÜRETİR.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.