UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN 20 TEMEL BESİN- 20 BEST FOOD FOR MEMORY SUPPORT

UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN 20 TEMEL BESİN – 20 BEST FOOD FOR MEMORY SUPPORT

BEYİN SAĞLIĞI ÖNEMLİDİR. VÜCUT AĞIRLIĞIMIZIN %2 SİNİ OLUŞTURAN BEYNİMİZ, ALDIĞIMIZ ENERJİNİN %20’SİNİ TEK BAŞINA TÜKETİR.

THE BRAIN WEIGHES ONLY 2 % OF OUR TOTAL BODY WEIGHT BUT  CONSUMES MORE THAN 20% OF OUR TOTAL ENERGY INTAKE.

20 MAIN FOODS FOR FULL MEMORY SUPPORT

BU BESİNLER ANTİ OKSİDAN GÜCÜ YÜKSEK, B, E, C VİTAMİNLERİNCE ZENGİN, ANTİ ENFLAMASYON ÖZELLİKLİ YAĞLAR VE BAHARATLARDIR.

ALL THESE ARE FORCOMING ANTI OXIDANTS, B VITAMINS, ANTIINFLAMMOATORY OILS ANS SPICES).

ALGILAMA (PERCEPTION) , DİKKAT (ATTENTION), HAFIZA (MEMORY)  VE DÜŞÜNME (THINKING) ARASINDA YOĞUN İLİŞKİLER HAFIZA PERFORMANSIMIZI ETKİLEMEKTEDİR. BU MERKEZLERİN BİRBİRLERİ İLE SAĞLIKLI İLİŞKİSİNİ TEMİN ETMEK HAYAT TARZIMIZ İLE AYKINDAN İLGİLİDİR.

 1. YABAN MERSİNİ (BLUE BERRY) : BEYNİ OKSİDATİF STRESES KARŞI KORUR,ÖĞRENME BECERİLERİNİ ARTTIRIR, MOTOR KAPASİTESİNİ ARTTIRIR. GÜNDE 1 AVUÇ YİYİNİZ.
 2. BALIK (FISH): ÖĞRENME BECERİSİNİ ARTIRIR. OMEGA 3 BAKIMINDAN ZENGİN SOMON VE TON BALIĞI GİBİ DERİN DENİZ BALIKLARINI HAFTADA 2-3 KERE YİYİNİZ.
 3. KURU YEMİŞLER (NUTS): ÖĞRENME KAPASİTESİNİ ARTTIRIR. KAJU, CEVİZ, FINDIK VE FINDIK EZMESİ, YER FISTIĞI, ÖZELLİKLE AYÇİÇEĞİ, KURU ÜZÜM, KETEN TOHUMU VE SUSAM GİBİ E VİTAMİNİ VE CEVİZDEKİ GİBİ BEYNİ SERBEST RADİKALLERİN TAHRİBATINDAN KORUYAN ELLEGIC ASİTCE ZENGİN KURUYEMİŞLERDEN HER GÜN 1 AVUÇ YİYİYİNİZ. KABAK ÇEKİRDEĞİ (BUMPKIN SEEDS): ZİHİNSEL FAALİYETLERİ GÜÇLENDİREN ÇİNKO DEPOSUDUR.
 4. TOHUM VE TOHUM YAĞLARI (SEEDS AND SEED OİLS): KETEN VEYA KETEN TOHUMU YAĞI, SU TERESİ VE CHIA TOHUMU (MAYA KÜLTÜRÜNDEKİ İSMİ ELEKTRİK SANTRALI-GÜÇ KAYNAĞI; (OMEGA-3 BAKIMINDAN EN ZENGİN TOHUM)
 5. CEVİZ (WALLNUT): CEVİZ BEYNİ SERBEST RADİKALLERİN TAHRİBATINDAN KORUYAN ELLEGIC ASİTCE VE E VİTAMİNİNCE ZENGİN BİR KURU YEMİŞTİR. HER GÜN 3-4 TANE YENEBİLİR..
 6. KEPEKLİ TAHILLAR (WHOLE WEATS): BEYAZ EKMEK YERİNE YULAF EZMESİ, KEPEKLİ EKMEK, TAM BUĞDAY EKMEĞİ YİYEREK KALP DAMAR SAĞLIĞINIZI GELİŞTİREBİLİR VE BEYİN DAMAR SİSTEMİNİ KORUYABİLİRSİNİZ.
 7. NAR (POMAGRANADE) SUYU VEYA NAR MEYVESİ: EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLARIN BAŞINDA GELİR. BEYNİ SERBEST RADİKALLERİN ZARARLARINDAN KORUR. HÜCRE DNA YAPISINI KORUYARAK, KANSERİ ENGELLER. BU MEYVE VEYA SUYU İLE BİRLİKTE, PORTAKAL, GREYFURT DA UNUTKANLIĞA VE KANSERE KARŞI ÇOK ETKİLİDİR. GÜNDE 1 BARDAK İÇİLMELİDİR.
 8. YEŞİL ÇAY (GREAN TEA): HAZIR PAKETLER DIŞINDA HAZIRLANAN TAZE DEMLENMİŞ YEŞİL ÇAY ÇOK GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR. KONSANTRASYONU ARTTIRIR, FERAHLIK HİSSİ VERİR.
 9. KARAMALİZE EDİLMEMİŞ KOYU KAHVERENGİ ÇİKOLATA (DARK CHOCOLATE): %50 ÜZERİNDE KAKAO İÇEREN KAHVERENGİ ÇİKOLATALAR GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN OLMA YANINDA, İYİ BİR ENERJİ KAYNAĞIDIR. KONSANTRASYONU ARTTIRIR.
 10. ISPANAK (SPINACK): ISPANAK GİBİ KOYU YEŞİL SEBZELER FOLİK ASİT (VİTAMİN B 9) BAKIMINDAN ÖNDE GELİR. GÜNDE 1 KASE ÇİĞ ISPANAK YEMEK HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR. BEYİNDE SİNİR HÜCRELERİNE VE KALP DAMAR SİSTEMİNE DE ZARAR VEREN KANDAKİ HOMOCYSTEINE DÜZEYİNİ İÇERDİĞİ FOLİK ASİT İLE DÜŞÜRÜR. UNUTKANLIĞI TERSİNE ÇEVİREBİLİR. YAŞLILIK UNUTKANLIĞI İÇİN DE ÇOK İYİDİR. KALE, PANCAR (PAZI) VE BROKOLİ DE FOLİK ASİT BAKIMINDAN ZENGİNDİR.
 11. BAKOPA MONNIERA (BRAHMİ) YAPRAK EKSTRESİ VE  GİNKGO BİLOBOA EKSTESİ; BEYNE GİDEN KANIN AKIŞKANLIĞINI ARTTIRIR, YAPIŞKANLIĞINI DÜŞÜRÜR.
 12. BİBERİYE (ROSE MARRY): YEMEKLERDE VE YAĞINI MASAJ YAĞLARINA KARIŞTIRARAK KULLANILABİLİR.
 13. HİNDİ ETİ (TURKEY): BEYİNDE ZİHİNSEL UYANIKLILIK VE HAFIZAYI DESTEKLEYEN DOPOMİNE ÜRETİMİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN GEREKLİ OLAN L-TROCİNE HİNDİ ETİNDE, TAVUKTA,VE YOĞURTTA DA MEVCUTTUR.
 14. ELMA (APPLE): QUERCETİN BAKIMINDAN ZENGİNDİR. KIRMIZI VE YEŞİL ELMA, KIRMIZI SOĞAN, KIRMIZI LAHANA VE FOLİK ASİT BAKIMINDAN DA ZENGİN OLAN BROKOLİ DE UNUTKANLIĞI ÇİFTE ETKİSİ İLE ÖNLER.
 15. DOMATES (TOMATO): LİKOPEN AÇISINDAN ZENGİNDİR. HÜCRE TAHRİBATINI VE UNUTKANLIĞI ÖNLER, ZEYTİNYAĞINDA HAFİF YAĞDA PİŞMİŞ ŞEKLİ İLE DAHA ETKİLİ OLUR.
 16. AVAKADO (AVACADO): VİTAMİN E VE C DEPOSUDUR.
 17. KIRMIZI ŞARAP (RED WINE): GÜNDE BİR ÇAY BARDAĞI KADAR İÇİLİRSE KALP DAMAR SAĞLIĞINA VE DOLAYISİYLE BEYİN SAĞLIĞI VE UNUTKANLIĞA İYİ GELİR. ALZHEIMER HASTALĞININ İYİLEŞMESİNİ DESTEKLER.
 18. KAYNAMIŞ YUMURTA (BOILED EGG): YUMURTA SİNİR SİSTEMİNDEKİ İLETİŞİMİ ARTTIRAN ACETYLCHOLINE ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN CHOLINE  BAKIMINDAN ÇOK ZENGİNDİR. CHOLINE BUĞDAY EMBRİYOSUNDA VE LECHITIN’DE DE BOL MİKTARDA VARDIR. GÜNDE 1 ADET PİŞMİŞ YUMURTA KAFİDİR.
 19. ADAÇAYI (SAGE) VE QUINOA: ADI ÇAYI ÇAY OLARAK VE YEMEKLERE SERPİLEREK KULLANILABİLİR. QUINOA ,KALİTELİ ŞEKER, DEMİR VE B VİTAMİNLERİ İLE BEYNİ DESTEKLER.
 20. ZERDEÇAL (TURMERIC): BEYİNDE SİNİRSEL İLETİŞİM YOLLARINI TIKAYAN AMYLOID OLUŞUMUINU ÖNLEYEN CURCUMMIN İÇERİR. ZERDEÇAL GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN VE YANGI GİDERİCİDİR.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.