BEYİN SAĞLIĞI VE UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN 5 KONU- 5 ITEMS FOR BRAIN HEALTH AND MEMORY SUPPORT

BEYİN SAĞLIĞI VE UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 KONU

(5 ITEMS FOR A HEALTHY BRAIN AND MEMORY)

  1. KANDAKİ ŞEKER DÜZEYİ: ŞEKER BEYNİN YAKITIDIR VE YETERLİ KADAR ALINMAMASI DURUMUNDA BEYİN HASARLARINA NEDEN OLABİLİR. ALDIĞIMIZ GIDALARDAKİ ŞEKERİN BASİT ŞEKER (HIZLA KANA KARIŞAN) OLMAMASI LAZIMDIR. BUNUN YERİNE TAM TAHILLARDAKİ VE BAKLİYATALRDAKİ GİBİ İŞLEMDEN GEÇTİKTEN SONRA KANA KARIŞINA KOMPLEX KARBONHİDRATLARA AİT ŞEKER OLMASI ÇOK ÖNEMLİDİR.

KANDAKİ HIZLI ŞEKER İNİŞ ÇIKILARINA NEDEN OLAN RAFİNE ŞEKER VEYA MISIR ŞURUBU GİBİ GIDALARDAN ALINAN FAZLA ŞEKER YANINDA, KANDAKİ ŞEKER DÜZEYİNİN ÇOK DÜŞMESİ DE BEYİNDEKİ SİNİR HÜCRELERİNİ TAHRİP EDER; BÖBREKLERE, KARACİĞER VE PANKREASA ZARAR VERİR. KANDAKİ FAZLA ŞEKER PROTEİNLERLE BİRLEŞEREK GİTTİĞİ HER YERİ TAHRİP EDEN SERBEST RADİKALLERE NEDEN OLUR.  KANDA ŞEKER DÜZEYİNİN YÜKSELDİĞİNİ GÖREN BEYİN, PANİĞE KAPILIR VE FAZLA ŞEKERİN HIZLA DÜŞÜRÜLMESİNE NEDEN OLUR. KANDAKİ ŞEKERİ HIZLA DÜŞMESİ SONUCU, DİĞER HÜCRELER GİBİ ŞEKER DEPOLAYAMAYAN BEYİNDEKİ SİNİR HÜCRELERİ NÖRONLAR AÇ KALARAK ÖLMEYE BAŞLAR. KANDAKİ ŞEKER DÜZEYİNİN AŞIRI DALGALANMASI NÖRONLARA AŞIRI ZARARLIDIR. BU HIZLI YÜKSELİŞ SONRASI DÜŞÜŞLE BİRLİKTE BEYİN FAALİYETLERİNDE YAVAŞLAMA BAŞLAR, UYKU HALİ VE UNUTKANLIK ORTAYA ÇIKAR.  KANA SURATLE KARIŞAN VE BASİT ŞEKER İHTİVA EDEN YİYECEKLER YERİNE ÖLÇÜLÜ BİR ŞEKİLDE YABAN MERSİNİ, ELMA, ÜZÜM GİBİ ANTİOKSİDAN DOĞAL BESİNLERLE ALINAN ŞEKER BEYNİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAR.

  1. YAĞ VE PROTEİN: BEYNİMİZ YAKLAŞIK %60 ORANINDA YAĞDAN OLUŞUR. YAĞSIZ BİR DİYET BEYNE ZARAR VERİR; ALZHEIMER, BUNAMA VE DEPRESYONA YOL AÇAR. BU DURUMU ÖNLEMEK İÇİN OMEGA 3 VE OMEGA 6 GİBİ DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİNİ İÇEREN BESİNLER ALINMALIDIR. BU BESİNLER SİNİR TELLERİNİN İZOLASYONUNDA KULLANILAN YAĞLI MYELİN ÜRETİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. MYELİN AZLIĞI ELEKTRİK TELLERİNDEKİ KISA DEVRE GİBİ SİNİR DEMETLERİ İÇERİSİNDE KISA DEVRELERE NEDEN OLARAK BİLGİ AKIŞINI ENGELLER. HİNDİSTAN CEVİZİNDEKİ GİBİ DOYMUŞ YAĞ ASİTLERİNİN ÖLÇÜLÜ BİR ŞEKİLDE ALINMASI İYİ KOLESTROL SEVİYESİNİN YÜKSELTİLMESİ, KİLO KAYBI VE GENEL OLARAK BEYİN SAĞLIĞI AÇISINDAN YARARLIDIR. MARGARİN GİBİ HİDROJENİZE EDİLMİŞ YAĞLAR, KÖTÜ KOLESTROL VE ŞEKER DÜZEYİNİ YÜKSELTİR, KİLO ALDIRIR VE KALP DAMAR HASTALIKLARI YANINDA BEYİN FONKSİYONLARINI DA OLUMSUZ ETKİLERLER. ZEYTİNYAĞI BAŞTA OLMAK ÜZERE BİTKİSEL YAĞLAR BEYİN SAĞLIĞIMIZ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. DİĞER TARAFTAN ALINAN PROTEININ KAYNAĞI DA ÖNEMLİDİR. VÜCUDUMUZU ASİDİK YAPARAK, HASTALIKLARIN BAŞLICA NEDENİ OLAN SERBEST RADİKALLERİN ORTAYA ÇIKMASINA ZEMİN HAZIRLAYAN HAYVANSAL PROTEINLERDEN DAHA ÇOK, TOHUMLARIN SAĞLIKLI PROTEİNİ İLE BESLENMEK BEYİN SAĞLIĞI AÇISINDAN DA ÖNEMLİDİR.
  2. YETERİ KADAR OKSİJENİN BEYNE TAŞINMIŞ OLMASI: BU KONU LENF SİSTEMİ İLE BİRLİKTE SOLUNUM VE DOLAŞIM SİSTEMİNİN TEMİZLİĞİ; AKCİĞER VE KALP DAMAR SAĞLIĞI İLE YAKINDAN İLGİLİDİR. DEMİR İÇERİĞİ YÜKSEK GIDALARIN ALINMASI AYRICA ÖNEMLİDİR.
  3. POZİTİF DÜŞÜNCE ODAKLI SOSYAL BİR KİMSE OLMAK, RUHSAL, DUYGUSAL VE ZİHİNSEL AÇIDAN SAĞLIKLI OLMAK TÜM SİSTEMİMİZİN RAHAT ÇALIŞABİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. GIDA DESTEĞİ OLARAK KANDAKİ SERETONİN DÜZEYİNİ YÜKSELTECEK GIDALARIN ALINMASI ÖNEMLİDİR.
  4. TEMİZ SU: ALKALİ DÜZEYİ YÜKSEK KAYNAK SULARININ İÇİLMESİ TÜM SİSTEMİN SAĞLIKLI ÇALIŞMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.