SAĞLIKLI LEZZETLİ KİLİS USULÜ İÇLİ KÖFTE TARİFİ

SAĞLIKLI LEZZETLİ KİLİS USULU İÇLİ KÖFTE

6 KİŞİLİK, YAKLAŞIK 30 İÇLİ KÖFTE İÇİN, MALZEME

İÇ KIYMA HARCI İÇİN

 1. 500 gr kıyma
 2. 3 tane yemeklik doğranmış soğan
 3. 250 gr kırılmış Ceviz
 4. 1 yemek kaşığı karabiber
 5. 1 yemek kaşığı pul biber
 6. yarım yemek kaşığı yemeklik tuz

KÖFTESİ İÇİN

 1. 2,5 su bardağı ince bulgur (simit veya sitti simidi)
 2. 250 gr kıyma
 3. 1,5 yemek kaşığı karabiber
 4. 2 büyük baş rendelenmiş soğan
 5. 2 yumurta
 6. 2 tane haşlanmış patates
 7. 1,5 kaşık tuz
 8. 2 tatlı kaşığı pul biber
 9. 1 su bardağı sıcak su
 10. 4 yemek kaşığı domates salçası

İÇLİ KÖFTENİN İÇ KIYMA HARCININ HAZIRLANMASI

Kıyma harcı için yukarıda verilen malzemelerden soğanı hafifçe ısıtılmış zeytinyağına atarak hafif öldürdükten sonra üzerine kıyma ve diğer malzemeleri dökerek kıyma suyunu hafif çekinceye kadar tencerede sürekli karıştırıp pişiriniz.

İÇLİ KÖFTENİN KÖFTESİNİN HAZIRLANIŞI

Köfte malzemelerini geniş bir tepsiye koyarak iyice yoğurunuz. Yoğurduğunuz köftelerden bir avuç içine sığacak büyüklükte bir parça koparınız. Bu parçayı sol elinizin içine alarak, sağ elinizi üstüne kapatınız. Sonra sol eliniz ve sağ eliniz yardımı ile bu parçayı avucunuzun içinde döndürerek resimdeki gibi içli köfte şekline gelinceye kadar sıkıştırarak şekil veriniz. Bu parçayı sol elinizin içine alıp sağ el işaret parmağı yardımı ile delmeye başlayınız.  Sağ el işaret parmağını köftenin içine sokmadan önce sürekli olarak bir suya batırıp ıslak olmasını ve böylece köftenin içinde rahatça ilerlemesini sağlayınız.

Delme işleminde sol elinizdeki parça her delişte avucunuzun içinde yukarı kaldırılıp sağa doğru döndürülecektir. Her döndürülüşte sağ el işaret parmağı sola yani aksi istikamette dönerek köftenin sonuna çok az kalıncaya kadar ilerleyecektir. Sol el içinde olan köfte sağ elin işaret parmağına alınarak, sol el yardımı ile uç kısmı ince orta kısmı geniş olacak şekilde ve kalınlığı mümkün olduğunca inceltilerek sağ el işaret parmağı üzerinde bu parmağın sonuna doğru yayılarak uzatılacaktır. Sonra yavaşça sağ el işaret parmağını köftenin içinden çekiniz ve köfteyi sol elinize alınız. Böylece köftenin içinin oyulması tamamlanmış olur.

İÇLİ KÖFTENİN HAZIRLANIŞI VE KIZARTILMASI

Sol elinizde içlerini açarak şekillendirdiğiniz köftelerin içine kıyma harcından iki tatlı kaşığı koyarak ağızlarını bükmek suretiyle kapatınız. Sonra iki elinizin yardımı ile köfteler son kez resimde gördüğünüz içli köfte söbeliğini veriniz ve bunları birer birer uygun bir tepsiye yerleştiriniz. Köftelerin tepsiye yapışmaması için bir yağlı kağıt kullanabilir veya tepsinin tabanına un serpebilirsiniz.

Uygun bir tavaya zeytin yağı koyarak parmak yakmayacak şekilde çok hafif ısındıktan sonra köfteleri içine atarak kızartmaya başlayınız. Köfteler üzerlerinde siyah benek olmadan tavadan alınmalıdır. her köfte alınışında, yağın yanmasını önlemek için, hemen yeni köfteleri tavaya bırakınız.

Kızarttığınız köfteleri sevdiğiniz bir sos cinsine batırarak yiyebileceğiniz gibi, hiç sos kullanmadan da afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.