MUSCLE HEALTH/ KAS SAĞLIĞI

4 KASIM 2012

KAS SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ  NOTLAR – THE İMPORTANT CLUES FOR MUSCLE HEALTH

İNSANIN HER TÜRLÜ HAREKETİ İSKELET VE KAS SAĞLIĞINA BAĞLIDIR.  KASLARIMIZIN SAĞLIKLI HAREKET ETMESİ VE ÖMRÜMÜZ BOYUNCA BİZE GEREKEN DESTEĞİ VEREBİLMESİ İÇİN:

BİR KASIMIZIN HAREKET ETMESİ İÇİN, ÖZETLE, O KASA AİT HÜCREYE ATAR DAMARLARIMIZLA GELEN TAZE KAN İÇERİSİNDEKİ BESİNLERİN YİNE BU DAMARLARLA GELEN OKSİJENLE YANARAK ENERJİ AÇIĞA ÇIKMASI VE BU ENERJİ İLE KASLARIMIZIN ÇEKİLİP GEVŞEMESİ GEREKİR.

KAS SAĞLIĞIMIZ İÇİN:

  1. KALSİYUM (Ca) MİNERALLERİNCE ZENGİN YİYECEKLERİ DÜZENLİ OLARAK YEMELİYİZ.. ÇÜNKÜ KAS HÜCRELERİ İÇERİSİNDEKİ KALSİYUM, KAS HÜCRESİNDEKİ MİYOSİN VE AKTİN PROTEİN FİLAMENTLERİ ARASINDAKİ KÖPRÜSÜNÜN KURULMASINI SAĞLAR. BU KÖPRÜ KURULUNCA, KASLARIMIZA ENERJİ GELİR VE KENDİMİZİ BEDENEN ZİNDE HİSSEDERİZ.  YÜRÜME, KOŞMA, OTURMA VE KALKMA GİBİ GÜNLÜK HAREKETLERİMİZİ KOLAYCA YAPABİLRİZ.  Ca NOKSANLIĞINDA İSE, KASLARIMIZI VE DOLAYISYLA BEDENİMİZİ KÜLÇE GİBİ ENERJİSİZ VE YORGUN HİSSEDERİZ.
  2. FOSFOR MİNERALİ (P), KASLARIMIZA DİNLENİRKEN VE YOĞUN HAREKETİN İLK ANLARINDA HÜCRE İÇERİSİNDE YANARAK ONA  ENERJİ VEREN   ATP (ADONISINE THREE PHOSPHATE) MOLOKÜLÜNÜN YAPIMI İÇİN ÖNEMLİDİR.  FOSFOR ZENGİN BESİNLERİ DÜZENLİ OLARAK TÜKETEREK KASLARIMIZI YAKITSIZ DOLAYISYLA ENERJİSİZ BIRAKMAYALIM.
  3. GLUKOZ (ÇAY ŞEKERİ), KAS HÜCRESİNDE DEPOLANMIŞ OLARAK BULUNUR. YOĞUN EGZERSİZ ESNASINDA HÜCRE İÇERİSİNDEKİ ATP MOLOKÜLÜ BİRKAÇ SANİYE İÇERİSİNDE BİTEREK HÜCRE ENERJİSİZ KALIR. BU HÜCRE HEMEN ATP DEN DAHA BÜYÜK BİR ENERJİ DEPOSU OLAN CREATINE PHOSPHATE TARAFINDAN ENERJİLENİR.  CREATİNE PHOSPHATE’IN DA DEVAM EDEN YOĞUN EGZERSİZ SONUCU TÜKENMESİYLE, HÜCRE GLİKOJEN HALİNDE DEPOLAMIŞ OLDUĞU ENERJİYİ GLUKOZA ÇEVİREREK OKSİJENSİZ ORTAMDA (ANAEROBIC METEBOLİSM) YAKAR VE YENİDEN CREATINE THREPHOSPHATE VE ONDAN DA ATP ELDE ETMEK İÇİN İHTYAÇ DUYDUĞU ENERJİYİ SAĞLAR.
  4. KAS HÜCRESİNDEKİ OKSİJENSİZ (ANAEROBİK) METEBOLİSMA  SONUCU HÜCRE İÇERİSİNDE LAKTİK ASİT BİRİKİR. KASLARIMIZDAKİ YORULMA GİDEREK ARTAR .
  5. TENEFFÜZÜMÜZÜN HIZLANMASI İLE GEREKLİ OKSİJEN TEMİN EDİLEBİLİR VE HÜCRE İÇERİSİNDE YETERİ KADAR Ca MEVCUT İSE, DURUM NORMALE DÖNEBİLİR. SİGARADAN UZAK DURARAK KAS HÜCRELERİMİZE HEM TEMİZ,   HEM DE YETERLİ OKSİJENİ VERMEK SAĞLIĞIMIZ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİDİR.
  6. KAS HÜCRELERİ METEBOLİTİK FAALİYETLERİNDE YOĞUN OKSİJEN TÜKETEN HÜCRELERDİR. SİGARAYI BIRAKARAK, KAS HÜCRELERİMİZİN HER ZAMAN YETERLİ OKSİJENE KAVUŞMALARINI VE HAYATIMIZI BİRİNE BAĞIMLI OLARAK YAŞAMADAN DEVAM ETTİRMEMİZİ SAĞLAMALIYIZ.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.