EVDE KORONA COVİD-19 TEDAVİSİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ? TEDAVİDE BAĞIRSAKLAR MI AKCİĞER Mİ ÖNEMLİDİR? SARIMSAĞIN VE KEKİĞİN ROLÜ NEDİR? /HOW CAN YOU SUPPORT CORONA VIRUS-COVID-19 TREATMENT AT HOME, WHICH İS IMPORTANT?  INTESTINES OR LUNGS? WHAT IS THE ROLE OF GARLIC AND THYME?

 

EVDE KORONA VİRÜS – COVİD-19 TEDAVİSİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ? TEDAVİDE BAĞIRSAKLAR MI AKCİĞER Mİ ÖNEMLİDİR? SARIMSAĞIN VE KEKİĞİN ROLÜ NEDİR?

HOW CAN YOU SUPPORT CORONA VIRUS-COVID-19 TREATMENT AT HOME, WHICH İS IMPORTANT?  INTESTINES OR LUNGS? WHAT IS THE ROLE OF GARLIC AND THYME?

Kovid-19 için aşağıdaki koruyucu/destek tedavisi önemlidir.

Bolu’da ürettiğimiz Antik Komplex Bal tedavinin merkezinde olmalıdır. Günde 2-3 yemek kaşığı aç karnına kullanılabilir. Qercitin zengini Antik Komplex Balla birlikte kişinin özel durumuna göre ilave destek tedavileri de verilebilir

Doktorunuzun tavsiyesini de dikkate alarak, Antik Komplex Bal odaklı bu destek tedavisi ile, bir yandan vücut virüse karşı korunur ve tedavi edilirken, diğer yandan bağışıklık sistemi güçlendirilir ve antienflamatuvar etken maddelerle yangılanma bastırılabilir. Bağırsakdaki bağışıklık sistemi hücrelerini üreten lenf dokularında T hücrelerini, lenfositleri ve fagositleri hem korur hem de üretimlerinin devamını sağlar. Virüse karşı fiziksel bariyerlerin etkisini artırarak deri, salgı bezleri, tükürük, ter ve mide asidini optimal düzeyde tutmaya yardımcı olur.

Antik Komplex Balın içerisindeki şeker monosakkarit (basit şeker) değil, oligosakkarit. Bu sebeple monosakkaritli ballar ve gıdalar gibi vürüsü güçlendirecek bir etkisi yoktur. Oligosakkarit-zincir- yapıdaki şekerler, vücudun frekansını yükseltmekte çok önemlidir. Antik Komplex Bal, virüsün vücuda giriş noktası olan tüm bu süreçte bağırsaklar ve mide dahil sindirim sistemini tone ederek ve güçlendirerek çok etkin bir katkı sağlar. Antik komplex Bal bunun da ötesinde akciğerde bronşları genişletir. 10 kat daha yüksek elektrik iletim katsayısı ve 3 kat daha yüksek enzim düzeyi ve daha yüksek mineral madde ve quersitin içeriği ile akciğerleri balgamdan ve virüsten temizleyerek oksijen kapasitesini arttırır. İçinde bulunan yüksek mineral madde ve enzim ile anti enflamatuar ve anti mikrobial, antivürütik özellikleri vücutta sinerjik bir iiyileşme etkisi yaratır. Yüksek elektrik iletkenliği vücut frekansının virüsün frekansından daha  yükseğe çıkmasını sağlayarak virüsün etkisiz hale getirilmesinde rol oynar. Kalp damar sistemini kuvvetlendirir ve nihayet vücudu bir bütün olarak dinginleştirir. Vücutta etkisini kaybeden covid -19 virüsü  vucutta aşı gibi davranarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye başlar.

Yukarıda belirtilen destek tedavisine ilaveten bol su içilmesi ve bazı koruyucu ve onarıcı yağların alınması da gerekir. Bunların kullanımı ise aşağıda verilmiştir:

  1. Her 25 kg. ağırlık için 1 litre ılık su içilmesi
  2. 1 bardak ılık su içerisine 5 damla hodan yağı (primrose oil) ile 5 damla biberiye yağı konularak içilmesi- içerideki doku hasarlarının tamirine destek olmak üzere.

Evde Kovid-19 tedavisine destek olmak üzere evde uygulayacağımız çok önemli 4 destek daha vardır. Bu destekler Kovid-19’un vücutta yaratacağı daha sonraki dalgaları önlemek açısından da çok önemlidir.

Korana virüs tedavisinde temiz gıda, temiz su, temiz hava ve temiz düşünce çok önemlidir. Temiz su ve temiz besinde de alkali su ve alkali besinler önem arzeder. Virüs söz konusu olunca alkali besinler arasında sarımsak, soğan ve kekik başı çeker.  Bunlar her evde bulunur. Sarmısak, virüsün kendisine mekan tutacağı hücrelere girişini engeller. Virüsün hücre genetik yapısını değiştirmesine mani olur. Kekik güçlü bir antivürüstür. Yarattığı yüksek frekans ile virüs frekansını baskılayarak vücuda yayılmasını engeller.

Sarmısağın vürüs için kullanımı çok basittir. Sabahleyin uyanınca, 1 litre ılık temiz suyu bir porselen kap içerisinde koyunuz. 1 diş sarmısağı soyarak enine doğru 2’ye ayırınız ve bunu porselen kap içindeki suya koyunuz.  Bu sarımsak suyun içerisinde, akşama kadar durarak demlensin. Demlenen sarmısaklı suyun  içine 1 yemek kaşığı Antik Komplex Bal karıştırarak eritiniz. Bu suyun 1/3’ünü kahvaltıdan 1 saat önce aç karnına tüketiniz. Akşam yatmadan önce, yemekten 3-4 saat sonra yine aç karnına bu suyun geri kalan 2/3 kısmını yavaş yavaş ve aralıklarla içerek tüketiniz.

Kekik suyu hazırlanış yoğunluğuna göre, hoşunuza gidecek kadar sulandırılmak suretiyle her gün 1 su bardağı kadar içilebilir.

Yukarıda açıklanan destek tedavisinin 1 ay boyunca her gün tekrarlanması ile kovide karşı hem aşılanmış hem de vücuda henüz girmiş bulunan covid-19 virüsünü etkisiz hale getirilebilirsiniz.  Böyle bir destek tedavisi uygun bir medikal tedavi ile birleşince,   covid-19 bağırsaklardaki bağışıklık sistemi hücrelerine daha dokunmadan yok edilebilir. Bununla birlikte vücudun direncini daha fazla kırabilecek mikroplarla ve mantarlarla mücadele başlamış olur. Bağırsaklardaki ve akciğerlerdeki dahil olmak üzere, bağışıklık sistemi hücreleri kendilerini onarmaya zaman bulur ve görevini yapmaya devam edebilir. Çok zayıflayan artık/artçı virüsler vücutta doğal aşı görevi görebilir.

Covid-19 ile mücadelede bağırsaklar mı akciğerler mi odak noktası olarak dikkate alınmalıdır. Bence bağırsaklar, vürüsün bağışıklık sisteminin merkezi olan bu bölgeyi çökertmek için bütün gücüyle saldırdığı ilk yer olması nedeniyle daha önemlidir. Bunun nedenini aşağıda kısaca dikkatinize sunuyorum.

Kovid-19 aldığımız gıdalarla genel olarak bağırsaklardan vücuda girer. Her birimiz yaklaşık 350 m2 alanında bağırsaklara sahibiz.  Bağırsaklarımızda, bağışıklık sistemi hücrelerimizin yaklaşık % 80’ini, vücudumuzdaki hücre sayısının yaklaşık 10 katı kadar probiyotik bakteriyi ve beynimizdeki sinir hücreleri kadar da sinir hücresini taşıyoruz.  Bu bakımdan bağışıklık sistemimizin en büyük organı bağırsaklarımızdır. Ancak buna rağmen bağırsaklarımızdaki toplam hücre sayısının sadece %3-10’u kadar hücre bağışıklık sistemi hücresidir. Bu bakımdan da bağırsaktaki bakterilerin sayısı ve cinsleri bağışıklığın sadece bağışıklık sistemi hücreleri ile sağlanmadığını aslında bağırsaktaki tüm faydalı hücrelerin sinerjik etkileri ile sağlandığını işaret etmektedir. Çoğu kalp, şeker, böbrek hastalıkları ve kanser hastalıklarının başlangıcının 10 ile 30 yıl önce bozulan bağırsak florası nedeniyle bağırsaklarda başladığı bilinmektedir. Bu hastalıklarda tedavinin etkili olmasında bozuk bağırsak florasının etkisinin büyük olduğu düşünülmektedir.

Diğer taraftan Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, koranavirüsün bağlandığı ACE2 reseptörlerinin bağırsaklarda bol miktarda bulunduğunu ve virüsün ilk önce bağırsaklarda çoğalmaya başladığına dikkat çekmiştir.

Yale Üniversitesi’nde Dr. Esen Şefik’in yaptığı bir araştırmada probiyotik olarak pazarlanan birçok ürünün, düzen sağlayıcı bağışıklık hücresi (T Hücresi) yerinde,  kontrolsüz kaldığında enflemasyona neden olan bağışıklık hücrelerinin (TH17) gelişimini desteklediği gösterildi. Böylece eklem romatizmalarının neden arttığına dair bir başka sebep belirlenmiş oldu. Bu araştırma pandemide enfeksiyonla savaşım açısından iyi olabilir ama eklem romatizmasını tetiklediği için kötü de olabilir.  Bu açıdan bakıldığında, iltihabi hastalıklarda bağışıklık sistemini bastırmak yerine, spesifik olarak zararlı bakterileri yok ederek, bağırsak faydalı bakteri florasını desteklemek daha akılcı bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Diğer taraftan bal gibi doğal ürünlerin içerisinde bulunan probiyotik ajanların üründen ayrılmadan tüketimi ayrıca önem arzetmektedir.

 

Probiyotikler bağışıklık sistemimizin ilk savunma hattıdır. Bu sebeple pandemi devamı boyunca probiyotik gıdalar almak son derece önemlidir. Bağırsaktaki faydalı bakterileri yok eden marketlerdeki paketlenmiş raf ürünlerinden de uzak durmalıyız. Basit şekerden, aromatik gıdalardan, transyağlardan ve diğer bozuk ve kirli gıdaları da soframıza sokmamamız gerekmektedir.

Bağırsağın covid-19 dahil, hastalıkların ortaya çıkışına kısaca değindikten sonra, covid-19 konusuna geri dönelim.

Antikor olarak adlandırılan, bağışıklık sistemi hücrelerinin % 70-80’i bağırsaklarda lenfoid dokular içerisinde üretilir. Bunlar inferior vena kava yoluya kalbe ve oradan da akciğeri geçtikten sonra sistemik dolaşıma girer ve tüm vücuda yayılır. Böylece akciğer dahil tüm vücut dokusu güçlendirilir.

Korona virüs- Kovid-19- önce bağışıklık sistemini sonra da akciğerleri etkilemektedir. Bu iki dönem arasına kuluçka dönemi denmektedir. yeme ve içmekle  vücuda giren Covid-19, bağırsaklardaki bağışıklık sisteminin üretim kaynağı ve yuvası lenfoid dokunun fonksiyonunu bozar. Bağışıklık sistemi hücreleri üretilemez ve netice olarak bağışıklık sistemi çöker. Savunmasız kalan akciğerler ikinci kovid-19 dalgası ile tıkanmaya başlar ve şiddetli zature belirtileri ortaya çıkar.

Kovid-19- Korona ile mücadelede odak noktasının  akciğerler değil, bağırsaklar ve bağışıklık sistemi olması konusu, yukarıda anlattığım nedenle önemlidir. Bu sitede yayınlanan bir başka yazımda anlattığım gibi akciğerleri fiziksel olarak temizlemek, hastanın konforunu arttırmak yanında hastalığın gelişimini de önlememiz gerekmektedir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.