BÖBREK SAĞLIĞINDA TUZ VE POTASYUM ORANI NE OLMALIDIR? – WHAT SHOULD BE POTASSIUM TO SODIUM RATIO FOR A HEALTHY KIDNEY?

GIDALARLA ALDIĞIMIZ SODYUM POTASYUM ORANI NE OLMALIDIR – FINDING THE RIGHT SODIUM TO POTASSIUM RATIO

BÖBREK SAĞLIĞINDA TUZ VE POTASYUM ORANI
Tuz oranı yüksek potasyum oranı düşük bir diyet böbreğin su hacmini devam ettirebilmesini son derece olumsuz etkiler. Bazı kişiler tuza duyarlıdır. Bu kişilerde yüksek tuz alımı ödemi arttırırken tansiyonu da yükseltir. Tuza karşı duyarlılığı azaltmak için tuzu azaltırken potasyum alımını da arttırmak gerekmektedir. Bu kişilerde günlük tuz alımı 1800 mg. ‘ın altında kalmalıdır.
Sağlıklı bir yaşam için alınan günlük potasyum düzeyi tuz düzeyinin 5 katı civarında olmalıdır. Bu oran günlük ortalama alınan potasyum düzeyinin yaklaşık 10 katı daha yüksektir. Buna rağmen bu dahi yetmeyebilir. Meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet Potasyum sodyum oranını 100 katı yapabilir. Başka bir deyişle aldığınız tuzdan 100 katı fazla potasyum alabilirsiniz. Çünkü birçok sebze ve meyvede potasyumun tuza oranı 50 kattan fazladır.
Eğer tuz tutkunu biriyseniz tuz yerine potasyum klorid alabilirsiniz. Bu sizin damağınızda tuz tadı vererek sizi tuz bağımlılığından kurtarabilir.

 

WHAT SHOULD BE THE RATE OF SODIUM POTASSIUM WE TAKE WITH FOOD- WHAT IS  THE RIGHT SODIUM TO POTASSIUM RATES

SALT AND POTASSIUM IN KIDNEY HEALTH
A diet low in potassium can adversely affect the kidney’s ability to sustain its water volume. Some people are sensitive to Salt. High salt intake in these people increases edema and raises blood pressure. To reduce sensitivity to salt, potassium intake should be increased while reducing salt. In these people, daily intake of salt 1800 mg. it must remain under.

For a healthy life, the daily intake of potassium should be around 5 times the level of salt. This ratio is about 10 times higher than the average daily intake of potassium. Even so, that’s not enough. A diet of fruits and vegetables can make Sodium 100 times the rate of potassium. In other words, you can get 100 times more potassium than salt. Because in many fruits and vegetables, potassium is more than 50 times the rate of salt.
If you’re a salt lover, you can take potassium chloride instead of salt. This can save you from Salt addiction by giving you the taste of salt in your palate.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.