KARACİĞER SAĞLIĞINIZ İÇİN 13 ÖNEMLİ TAVSİYE- 13 IMPORTANT ADVISES FOR YOUR LIVER HEALTH

KARACİĞER SAĞLIĞINIZ İÇİN 13 ÖNEMLİ TAVSİYE- 13 IMPORTANT ADVISES FOR YOUR LIVER HEALTH

ALDIĞIMIZ İLAÇLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE, YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ HER ŞEY KARACİĞERİMİZDEN GEÇER. KARACİĞER VÜCUDUMUZUN ECZACISI VE ONUN LABORATUVARIDIR. KARACİĞER GENEL SAĞLIK DÜZEYİMİZİ EN ÇOK ETKİLEYEN ORGANLARIN BAŞINDA GELİR VE SİNDİRİM SİSTEMİMİZİN SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİPTİR.

KARACİĞER VÜCUDUMUZU TOKSİNLERDEN TEMİZLER. SAFRA SUYUNU ÜRETEREK ALDIĞIMIZ YAĞLARIN DETERJANIN YAPTIĞI GİBİ ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLAR. İHTİYAÇ ANINDA BİZİ DESTEKLEMEK ÜZERE ALDIĞIMIZ ŞEKERİN FAZLASINI DEPOLAR.

 1. ALKOL. ERKEKLER İKİ KADINLAR BİR BARDAKTAN FAZLA İÇMESMESİ LAZIM. FAZLASI SİROZ YAPAR.
 2. FAZLA MİKTARDA A VİTAMİNİ ALIMI
 3. BİTKİSEL GIDA TAKVİYELERİ VE ÇAYLAR İÇİNDE BULUNAN BAZI BİTKİ EKSTRELERİ KARAKAFES OTU (COMFREY), CASCARA SAGRADA (AKDİKEN OTU), CHAPARRAL, KAVA BİBERİ (KAVA) GİBİ
 4. İNSAN İMALATI YAĞLAR (TRANSYAĞLAR)
 5. BAZI ANTİ DEPRESAN İLAÇLARIN YAN ETKİSİ VEYA GEREĞİNDEN UZUN KULLANILMASI

6.ŞİŞMANLIK VE FAZLA ŞEKER TÜKETİMİ (NETİCEDE KARACİĞERİ ŞİŞİREREK DOKULARI ZEDELER VE SİROZA NEDEN OLUR)

 1. STERİL OLMAYAN TATOO ALETLERİ (HEPATİT C BULAŞTIRABİLİR)
 2. SUNİ LEZZETLENDİRİCİLER (MONOSODYUM GLUTAMAT)
 3. DİĞER BAZI İLAÇLARIN YAN ETKİSİ VEYA GEREĞİNDEN UZUN SÜRE KULLANILMASI. BAZI KOLESTROL İLAÇLARI İLE SOĞUK ALGINIĞI VE AĞRI KESİCİ İÇİN KULLANILAN BİR SÜRÜ İLACIN İÇİNDE BULUNAN ACETAMINOPHEN GİBİ AĞRI KESİCİ AYNI İLAÇLARIN UZUN SÜRE KULLANILMASI SAKINCALIDIR.
 4. BAZI İLAÇLARIN BİRLİKTE KULLANILMASI KARACİĞERE ZARAR VEREBİLİR. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN İLAÇLARI BİRLİKTE ALMAYINIZ.
 5. YİYECEK VE İÇECEKLERDEN GEÇEN VİRÜSLE BULAŞAN HEPATİT A İÇİN AŞILANINIZ. HEPATİT B VE HEPATİT C KAN TEMASINDAN VE VUCUT SALGILARINDAN BULAŞIR. HEPATİT B İÇİN AŞILANINIZ. HEPATİT C İÇİN HENÜZ AŞI BULUNAMAMIŞTIR. BAŞKALARININ DİŞ FIRÇASI VEYA KAŞIĞI GİBİ ÖZEL EŞYALARI KULLANMAYINIZ. İLİŞKİDE BULUNDUĞUNUZ YAKIN ARKADAŞLARINIZI İYİ TANIMADAN İLİŞKİYE GEÇMEYİNİZ. YAKIN İLİŞKİDE KORUYUCU MALZEMELER KULLANINIZ.
 6. TOKSİK İÇERİKLİ ŞEYLERE DOKUNMAKTAN KAÇININIZ VEYA ONLARI SOLUMAYINIZ. TEMİZLİK ÜRÜNLERİ, AEROSOL, SİGARAYA KONAN LEZZET VERİCİLER, BÖCEK İLAÇLARI VE KİMYASALLARA DOKUNMAKTAN KAÇININIZ.
 7. SAĞLIKLI BİR HAYAT TARZI KARACİĞER SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. KAHVE İÇMENİN KARACİĞER SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLEDİĞİNE DAİR ÇALIŞMALAR OLSA DA BU KONUDA DAHA İLERİ ARAŞTIRMALARA GEREK DUYULMAKTADIR.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.