YAŞLANMAYI GECİKTİREN GÜZELLİK İKSİRİ 20 BESİN (20 ANTIAGING AND BEAUTY ELIXIRS)

YAŞLANMAYI GECİKTİREN GÜZELLİK İKSİRİ 20 BESİN

(20 ANTIAGING AND BEAUTY ELIXIRS)

You can live longer and look younger with a small difference in your daily food choice.

Günlük besin tercihlerinizde küçük bir değişiklikle daha genç görünebilir ve daha sağlıklı uzun bir yaşam sürebilirsiniz.

 1. ZEYTİN YAĞI- OLIVE OIL:  Tekli doymamış yağ asitleri ile güçlü bir antioksidandır. Kalp damar rahatsızlıklarını önler.
 1. AVAKADO- AVACADO : Demir içeriğinden dolayı saç ve ciltte canlılık, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağlar.
 1. YOĞURT- YOUGURT: İçerdiği yüksek kalsiyum ve bağırsak florası için güçlü bakteri içeriği ile sağlıklı ve UZUN bir ömür için gereklidir.

 1. CEVİZ- WALLNUT: Ceviz, ceviz yağı ve suyu bunama (demans, alzheimer) riskini azaltır. Kan basıncı ve kolesterolü düşürür.
 1. SOMON BALIĞI-SOMON FISH: Omega 3 açısından zengindir. Kalp damar sistemini güçlendirir.
 1. YABAN MERSİNİ VE TÜM ÇİLEKGİLLER-BLUE BERRIY AND OTHER BERRIES: C vitamini, potasyum içerir. Güçlü bir antioksidandır. Hafızayı kısa sürede güçlendirebilir. Hafızada ve motor fonksiyonlarda yaşlılıkla artan oksidatif stresi ve yangı süreçlerini azaltarak sağlıklı uzun bir ömre katkı sağlar.  (Kaynak araştırma: 1999 yılında Tufts University’s Jean Mayer Human Nutrition tarafından yapılan araştırma)
 1. TARÇIN-CINNAMON: Hücreleri yeniler, şekeri dengeler, antioksidandır. Büyüme hormonunu olumlu etkiler. Kalp ve diabet hastalığı için iyidir.
 1. FINDIK, FISTIK, CEVİZ- NUTS: içeriklerindeki doymamış yağ asitleri, vitamin, mineral ve fito kimyasallar ile normal ömür sürenize 2,5 yıl daha ekleyebilir, antioksidan özellikleri ile gençlik yıllarınızı uzatabilirler.
 1. BİTTER ÇİKOLATA- BITTER CHOCOLATE: Zengin kakao içerisinde bulunan flavanoidler kırmızı şaraptan iki, yeşil çaydan 3 kat daha anti oksidandır. Kalp damar sağlığını korur, kan basıncını düzenler, unutkanlığı önler.  Şeker ve böbrek rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Unutkanlığı önler. San Blas adalarındaki halkın alışkanlığı esas alındığında kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini 9 kat düşürebilir. Karamelize  şeker içeriyorsa kanseri tetikleyebilir.
 1. KIRMIZI ŞARAP- RED WINE: Günde bir küçük bardak kadar makul ölçülerde alınması kaydıyla, içeriğindeki resveratrol yaşlanmayı geciktiren genleri aktif hale getirir. Kalp damar sistemini rahatlatır.
 1. BARBUNYA- RED MULLET7BEAN:Mağnezyum, potasyum, folik asit, lif, protein kaynağıdır. Kan basıncını düzenler, kolesterolü düşürür. Anti oksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirir.
 1. VİTAMİN A: Yaşlılıkla ilgili bozulmaların ve hastalıkların ana nedenlerinin başında serbest radikallerin sebep olduğu oksidasyon (pas gibi oksitlenme) Bir güçlü antioksidan olan A vitamini eksikliği bu bakımdan önemlidir. Vitamin K kadar vitamin A da göz çevresindeki mor halkaları önlemede etkilidir. Vitamin A orta yaşlarda kemik erimesini önlerken ileri yaşlarda kemik erimesine neden olabildiğinden günlük dozajın düzeyi doktora tavsiyesinde olmalıdır.
 1. VİTAMİN E: Anti oksidan özelliği ile gençlik ve güzellik kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. LDL Kolesterolü düşürerek damar tıkanıklıkları ve kalp krizi riskini azaltır. Fındık, fıstık ve yağlı tohumlarda, soya fasulyesi, soya proteini, soya sütü, kanola yağı ve mısır da, koyu yeşil yapraklı sebzelerde yüksek oranda vardır.
 1. VİTAMİN K: Kılcal damarların içinde kan birikimlerini önleyerek, göz çevresindeki yaşlılık görüntüsüne neden olan siyah halkalaşmanın oluşumunu sınırlandırabilir. Kemiklerin güçlü olmasında etkilidir. Vücutta yeteri kadar üretilmez. Kıvırcık yapraklı kara lahana veya karalahanada, marul, ıspanak ve brokolide mevcuttur.
 1. VİTAMİN B3 (NİACİN): Ciltteki nemin devamlılığı için gereklidir. Nem cildi canlı tutar. Yenilenmesini hızlandırır. Döküntülü görünümünü önler. Nem cildi mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı korur. Vitamin B3, kandaki iyi huylu kolestrol (HDL) düzeyini arttırarak ve kandaki trigliserit düzeyini düşürerek cildin alttan beslenmesine yardımcı olur. Damar tıkanıklıklarını önlemede ve damar sağlığının korunmasında yardımcıdır. Besinlerin enerjiye dönüşümünü hızlandırarak, vücut ölçülerinin korunmasına katkı sağlar.
 1. VİTAMİN C: Güçlü bir antioksidandır. E vitaminin oluşumuna katkı sağlar. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. Cilde sıkılık sağlayan kolejen üretimine ve kolejen sertliğine katkı sağlar; sıkı ve pırıltılı bir cilt oluşumuna katkı sağlar, yaraları çabuk iyileştirir. Kansere karşı önleyici etkileri vardır. Kalp damar rahatsızlıklarına faydalıdır. Katarakt ve makula dejenerasyonunu geciktirdiğine ve hatta önlediğine dair çalışmalar vardır. Başlıca kaynağı narenciye, çilek, maydanoz ve patatestir.
 1. NAR-POMAGRANATE: Çok güçlü bir antioksidandır. Nitrik asit yüklüdür, endotel hücreleri yeniler, göğüs ve özellikle prostat kanseri riskini azaltır. Nar çekirdeği yağı, yaşlanmayı geciktirir.
 1. KIRMIZI LAHANA-RED CABBAGE: Kansere karşı koruyucudur. Kalp, beyin sağlığını olumlu etkiler. Mide rahatsızlıklarına faydalıdır.
 1. BİRA MAYASI-BREWERS YEAST: İçerisinde B vitamin kompleksini doğal olarak bulunduran tek gıdadır. Sinir sisteminin sağlığı başta olmak üzere, tüm sağlığı yakından etkiler.
 1. SU- WATER: Metebolik akışın sağlıklı olabilmesi için günde 2,5- 3 litre su içilmesi tavsiye edilir. Alkali düzeyi yüksek doğal sular vücutta yangı süreçlerini önler, vücudun içten temizliğini sağlar, cilde nem kazandırır. Dolaşım ve boşaltım sistemini düzenler. Sindirime ve kilo sorunlarına yardımcıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.