CEP TELEFONLARININ BEDENİMİZE VERDİĞİ ÖNEMLİ ZARARLAR – IMPORTANT PHISICAL DEMAGES OF THE MOBILES

Vücudumuzda bulunan organlarımız ve genlerimiz, enzimler, hormonlar ve daha bilinen bilinmeyen binlerce vücutta işlem gören, işleme yardımcı olan (katalizatör) unsurlar milyarlarca yıldan beri yer çekiminin 9,8 m/s2 lik doğal manyetik alanı altında işlevlerini yürütmektedir.

Cep telefonları tüm bedenimizi yer çekiminin doğal manyetik alanının dışında manyetik bir alan olarak etkilemekedir. Vücudumuzda bugüne kadar bilimsel tespiti yapılmış binlerce kimyasal reaksion ceryan etmektedir. Bu reaksiyonlar doğal elektro-manyetik ortam altında normal olarak gerçekleşirken, yanımızda taşıdığımız cep telefonun farklı manyetik alanı altında acaba nasıl gerçekleşmektedir.

Ben hayatımda sayısız manyetik test uygulaması yaptım. Normal şartlarda dağınık vaziyette duran demir tozlarına yerçekiminden farklı bir manyetik alan uyguladığınız zaman demir tozları malzeme üzerinde eğer varsa bir çatlak etrafında toplanırlar.

Şimdi biraz düşünelim: Vücudumuza uyguladığımız yer çekiminden farklı olan cep telefonunun manyetik alanı yine vücudumuzda bulunan her hangi bir belirgin veya henüz tespiti yapılamamış bir (örneğin kanserli) bölgeyi nasıl etkilemektedir? Bu hastalıklı yeri veya bölgeyi iyileştirecek olan kanın ana maddesi olan demir dahil diğer doğal elementlerin o bölgeye nakilleri üzerinde bir etki yapmakta mıdır? Doğal manyetik alan şartlarına göre yaratılmış olarak elektriksel titreşimle çalışan kalb gibi hassas organlarımız üzerinde farklı manyetik alanlar uzun vadede ne gibi tahribatlar yapmaktadır. Pankreas, safra gibi salgı bezleri üzerinde veya karaciğer, böbrek gibi organlara da cep telefonunun farklı manyetik alanı nasıl bir etki yapmaktadır? Daha da tehlikelisi, neredeyse tamamen elektriksel titreşiamlerle çalışan beyin üzerinde etkisi ne olacaktır?

Yine yakından bildiğim bir şey var. İndüksiyon akım taşıyan bir teli bir boru üzerine sararak onun üzerinde bir manyetik alan yaratırsanız. Boruyu ısıtmadığınız halde yarattığınız manyetik alanla onun ısısını 1200 derece santrigrada kadar ve daha ötesine kadar çıkartabilirsiniz. Isı yükseldikçe kimyasal reaksiyon hızının arttığını da biliyoruz.

Burada bir şeye daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Cambridge Üniversite’sinde yapılan bir bilimsel araştırma sonucu özellikle çocuklarda cep telefonlarının zararları ıspatlanmış durumda… Çocuk yaştakilerin kafatası kemikleri henüz ince olduğu için cep telefonundan yayılan radyasyonun beyin hücrelerinde rahatsızlık yarattığı sonucuna vardıklarını biliyoruz. Çocukalarımızın özlelikle bu konuda uyarılması gerekmektedir.

Cep radyonuz açıkken bir elektrik direğinin yanından geçerken bunun yarattığı manyetik alanla radyoda nasıl bir hışırtı oluyor, Radyo size rahatsız oluyorum diyor aslında. Ama bedenim bize çoğu kez rahatsız olduğunu uzun süre saklayarak, söyleyemeden, sonunda patlayıp rahatsızlığın yarattığı isyanla uyandırıyor!

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.