KANSERİN GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ İLE TEDAVİSİ- CANCER TREATMENT BY MINIMALLY INVASIVE IMAGE GUIDANCE

KANSER ve DAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ İÇİN EN GELİŞEN YÖNTEMLER: GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ

(An English summary is given below)

Girişimsel radyoloji, anjiyografi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak eskiden birçok ameliyatla yapılan tedaviyi ameliyatsız yapma tekniğidir.

Girişimsel radyolojinin kanser tedavisinde kullanımı doğrudan olabildiği gibi çoğunlukla medikal onkolojinin kemoterapilerine destek tedavilerdir; kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi tedavi gibi tedavilerin mümkün olmadığı ya da etkili olmadığı alanlarda kullanılır. Kanser tedavisinde 2 yöntem uygulanmaktadır.

1. Kanserde Ablasyon Tedavisi : görüntüleme eşliğinde iğne ile girilerek radyofrekans kullanılmak suretiyle (RF ablasyon) kitle yok edilmektedir. Bu amaçla mikrodalga da kullanılmakatadır (mikrodalga ablasyon) yapılabilmektedir. Timör cinsleri, bulunduğu yer ve büyüklüklerine göre değişmekle birlikte girişimsel radyolojik kanser tedavisinde tümör dokusunu dondurulması (kriyoablasyon), geri dönüşümsüz elektroporasyon (İRE) ya da ultrasonik dalgalarla tedavi yöntemleri de mümkündür.

2. Kanserde Anjiyografik tedavi: Kemoterapi ilacı emdirilmiş kürecikleri kullanarak (TAKE, transarteryal kemoembolizasyon). veya radyasyon salınımı yapan kürecikler (radyoembolizasyon veya iç radyasyon) (TARE, transarteryal radyoembolizasyon) yöntemiyle de kanser artık tedavisi mümkündür.

Yukarıda belirtilen her iki yöntem de kemoterapiden hem daha konforlu hem de daha etkilidir.

GİRİŞİMSEL RADYOLOJOJİ İLE DAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Kalp damarları dışında eskiden anjiyo ile yapılan tüm damar tedavilerini şimdi bir iğne deliğinden girilerek yapmak mümkün hale gelmiştir. Damar tıkanmaları, varis, balonlaşmalar, kanamalar, iğne biopsilerini, doku sıvısı ve kist tedavileri bu yöntemle yapmak mümkündür. Karaciğer kanserlerinin tedavisinde, Buerger Hastalığında ve diyabetik ayak ve bacak damar tıkanıklarında, rahimde miyom tedavisinde önemli bir gelişmedir.  Kas-iskelet sistemi ve merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarında da kullanılan girişimsel radyoloji tekniği ile tedavi türleri sürekli gelişmektedir. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Kanser hastalarına sunulan tedavi tercihlerinde mutlaka değerlendirmeleri gereken bir yöntemdir.

Daha geniş bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

WHAT IS THE BEST TREATMENT FOR THE CANCER; INTERVENTIONAL RADIOLOGY

Interventional Radiology uses minimally-invasive image-guided procedures to diagnose and treat diseases in nearly every organ system. It is available to minimize the risks, less pain and less recovery time compared to open surgery.

Its implementation includes, but are not limited to, diseases and elements of the vascular, gastrointestinal, hepatobiliary, genitourinary, pulmonary, musculoskeletal, and, the central nervous system.

Invasive Radiography (IR) procedures have become an integral part of medical care and must be considered seriously amang the other cancer treatment procedures for the people suffering from cancer.

Please click on for further informatio

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.