KEPEK NASIL ÖNLENİR/HOW TO PREVENT YOUR DANDRUFF

Saçlarınızdaki kepeğin nedeni ölü hücreler veya bir mantar enfeksiyonudur.

Kuru kepek kaşıntı yapmazi, iltihaplı olmaz.

Yağlı kepek deri üzerine yapışır ve kaşıntı yapar

Kuru kepeğin önlenmesinde çinko alımı arttırılmalıdır. Ardıç yağı da kuru kepeğin önlenmesinde yardımcıdır.

Yağlı kepek için mantar tedavisi gerekebilir. Nizoral®) gibi içeriğinde Ketoconazole bulunan solüsyonlar veya şampuanlar mantardan doğan kepeklenme için oldukça yardımcıdır.  Salisilik asit içeren solusyonlarla saçtaki yağ azaltılabilir

Saçınızda kepek varsa öncelikle bir dermatologa görünmenizi öneriyorum.

Bununla birlikte aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir.

lauryl sulfate içeren şampuanlar saç derisini daha fazla kurutarak kepeği arttırabilir.

Saçlarınızı çok sert kimyasallar içeren şampuanlarla sık sık yıkamayınız

Kepek önleyici şampuan kullanınız, Bu şampuanı kullanırken saçınızda 5 dakika kalmasına izin veriniz.

Saçlarınızı bol su ile durularken, içeriden dışarıya doğru iyice tarayınız.

Stres saçlarda kepek yapar. Stresinizi olumlu şekilde yönetiniz.

Hazır yiyecekler ve özellikle şekerli gıdalar kepek yapar, Bunlardan uzak durunuz.

SAÇTA KEPEĞİ ÖNLEMEK İÇİN:

Saçınızı yıkayıp duruladıktan sonra, normal yoğurdu saçlarınıza sürerek ovunuz ve  15 dk. bekletiniz. Çok az şampuan kullanarak tekrar durulayınız. Bu durulamada kekik, ısırgan otu veya ada çayını 2 kaşık sirke ile karıştırarak kullanılır.

veya bir başka metot kullanabilirsiniz:

Normal şampuanın içine aspirin tozu katınız, Bu şampuanı saçınızda 3 dakika bekletiniz ve durulayınız

veya

Eşit miktarda Elma Cider sirkesi ile suyu karıştırınız. Saçınızı normal olarak yıkadıktan sonra, gözlerinizi iyice kapatarak bu karışım ile ovunuz. 15 dk. bekletip durulayınız.  Saç derinizde bir yara vs. varsa bu metodu kullanmayınız.

veya

Bir adet muzu 2 bardak suda iyice eriterek karıştırınız. Bunu saçlarınıza 5-10 dk sürece iyice yedirerek, 20 dk ile 1 saat arasında bekletiniz. Sonra durulayınız. Bunu 1 hafta boyunca tekrarlayınız. Sonra haftada 1 kez koruyucu amaçla uygulayınız.

veya

Bir avuç kabartma tozu (sodası) nı ıslak saçınıza ve ıslak saç derinize şampuan gibi ovarak yediriniz. 1 dk. bekletip durulayınız. Bunu 2 hafta boyunca yapınız. Böylece derinin yeni doğal yağlar üreterek yeniden canlılığa kavuştuğunuz da gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemi, sodayı limon suyu ile karıştırıp, durulama suyuna sirke katarak da uygulayabilirsiniz.

Kuru ve yağlı kepeklerin önlenmesinde A vitamin desteğinin de düşünülmesi gerekir. Vücutta A vitamini eksikliği görme sorunlarına da neden olabilir. Bağışıklık sorunları başlar, genlerin doğru kopyalanma süreci aksayabilir. Virütik hastalıklara yakalanma sıklığı artar. Saçtaki kepek ile birlikte bunların da değerlendirilmesi tanıya yardımcı olur.

Veya

Bal (2 ölçek), kakao yağı (2 ölçek), zeytinyağı (2 ölçek) ve yoğurdu (3 ölçek) iyice karıştırınız. Saçtan akmasını önlemek için biraz daha bal ve yoğurt katabilirsiniz. Kökten saç uçlarına kadar bu karışımı 10 dk. boyunca iyice saçlarınıza yediriniz. Bu karışım derideki gözenekleri açarak kan dolaşımını arttırır. Yedirdikten sonra 20 dk. kadar buhar altında ovuşturmaya devam ediniz. Buhar yoksa banyo buharında yapabilirsiniz. Bu da yoksa 45 dk. kadar uygulamaya devam ediniz. Başınız iyice temizleninceye kadar 1 veya 2 defa şampuanla yıkayınız ama saç dibini kurutmamaya dikkat ediniz. Sonra sadece saç uçlarınız için uygun bir saç kremi kullanınız. Saç kurutma makinesi yerine tercihen bir saç şekillendirme makası ile saçlarınızı kurutunuz. Saçlarınıza yüksek ısı uygulamayınız. Saç kurutma makinesinin saç derisini kurutmasına izin vermeyiniz. En sonunda 4-5 damla kakao yağını avucunuzun içine alarak ellerinizi birbirine sürterek ısıtınız ve bunu saçlarınıza tatlı tatlı yediriniz. Bu miktar saçlarınıza yetmezse bir kaç kez  tekrarlayınız.

Saçınızı saç kremi kullanmadan yıkayınız ve iyice durulayıp kurutunuz Sadece saç diplerini kakao yağı ile iyice ovunuz. bir veya iki defa yağ temizleninceye kadar ılık su ile yıkayınız. Kepek gidinceye kadar haftada 1 kez bunu tekrarlayınız.

Kepek tedavisinde A vitaminin dozu iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde aşırı doz saç dökülmesine dahi neden olabilir.

veya

Çay ağacı yağlı antiseptiktir. Bu yağı içeren şampuanlar kullanınız. Bu şampuanları saçınızda 5 dakika kaldıktan başınızı sonra durulayınız. Uygulamayı günde bir defa tekrarlayınız.

Veya

Zeytinyağını başınıza sürerek 5-10 dk. bekletiniz ve sonra yıkıyarak durulayınız. O günün gecesinde zeytinyağını üstüne bir şey sararak başınıza uygulayınız ve öylece yatınız. Sabahleyin saçınızı yıkayıp durulayınız.

Veya

Saçınıza limon suyu sürerek 20-25 dakika civarında bekletip gerekiyorsa bir şampuanla yıkayınız.

A vitamini yağda eridiği için yağlı yiyeceklerle birlikte alınması emilim düzeyini arttırır.

Günlük 5000 IU A vitamini günlük ihtiyaç olarak alınmalıdır.

100 gramında en yüksek A vitamini içeren 5 gıda aşağıda sıralanmıştır.

  1. Pişirilmiş Tatlı Patates: 100 gr da 19218 IU
  1. Havuç: 100 gr da 17033 IU
  1. Koyu renkli sebzeler (kvırcık lahana): 13621 IU
  1. Bal kabağı: 11555 IU
  1. Roman Marulu: 8710 IU
  1. Kuru Kaysı: 1266 IU
  1. Kavun: 3382 IU
  1. Kırmızı tatlı biber (Kalifornia): 3331 IU
  1. Pişmiş Tuna Balığı: 2520 IUTropik Meyveler (Mango): 1082

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.