BEYİNDE İLTİHAP, HİPER AKTIFLİK, BUNAMA VE UNUTKANLIĞIN ASIL SEBEBİ NEDİR?/WHAT IS THE MAIN REASON FOR CRANIAL ENFLAMATION, HYPERACTIVITY AND ALZHEIMER, ATTENTION DEFICIENCY?

 

 

Beyinde ilthaplanmanın ve unutkanlığın, dikkat eksikliğinin en önemli sebebi nedir?

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki; hamilelikte anneler, daha sonra çocuklar basit şekerli-aşırı karbonhidratlı, aşırı tuzlu ve trans yağlı çöp gıdalarla! beslendiklerinde beyinleri gelişememekte dahası küçülmektedir. Bu kişiler mantıksız davranışlar sergilemektedir. Bunun nedeni, beyindeki yetersiz sinir hücresi ve yetersiz sinir ağıdır. Bunlar aşırı saldırgan, miskin, hiperaktif, uyumsuz, depresiv, aşırı duyarlı vb. karekterdedirler. Duyguları ve zevkleri bile değişiktir. Bunların yer bulma duygusu zayıflar. Zaman içinde beyin- kan-sistemik dolaşım- bariyeri zayıflayayarak sızdırmaya başlar ve beyinde iltihabi süreçler tetiklenir. Sinir sistemi iltihaplanır. Neticede makroglial hücreler-sinir sistemindeki hücre yiyen makrofaj hücreleri- sinir hücresi nöronlara saldırarak onları resmen yemeye başlar. Öğrenme gücü ve uzun dönem hafızası (hipokampüs) zarar görür. Bağışıklık sistemi düşer.

Basit şeker-çay şekeri ve bundan üretilen gıdalar eroinden daha tehlikeli bağımlılık yapar. Netice: kalp-damar, şeker, tansiyon ve böbrek hastalıkları ortaya çokar. Vitamin B-3, tayrosin, Omega-3 ve oligosakkaritler-lifli/zincir şeker- bu süreci durdurup geriye çevirebilir.  Bolu da 1700 m. de ürettiğimiz Antik Komplex Baldaki şeker çay şekerinden farklı olarak bir oligosakkarittir ve probiotik özelliktedir; midede ve üst mide bağırsak bölgesinde değil, kalın bağırsakta sindirilir. Bu bakımdan bağırsak faaliyetini normalleştirir, kilo aldırmaz, şeker düzeyini yükseltmez ve zayıflatır.

Beyin tüm vücut enerjisinin üçte ikisini kullanır. Bu bakımdan kaliteli enerji kaynağı olarak Antik Komplex Balda bulunan oligosakkarit yapıdaki zincir/lifli şekerler beyinde sağlıklı enerji kaynağı olarak çok önemlidir. Çünkü beyin yağları enerji kaynağı olarak kullanamaz. Renkli sebzeler ve meyveler, balık, ceviz ve bakliyat, tohumlar-çerezler- sağlıklı baharatlar beyin sağlığında önemlidir.

Yediğiniz şey 1 saat sona gün içeriside vereceğiniz tüm kararları etkilemektedir. Diğer yandan insanların yiyecek tercihlerini bağırsak bakterileri belirlemektedir. Bu bakımdan bozulan bağırsak sağlığı vücut sağlığını kökünden sarsmaktadır. Hiperaktif bir çocuğun ilgili bağısak florasını miskin bir çocuğa naklederseniz hiperaktif olur. Hapisteki çocukların ve canilerin tedavisinde beslenme rejimi çok önemlidir. Ruh ve beden sağlığı hastanelerde değil, yediğimiz içtiğimizde aranmalıdır…