9 ADIMDA ERKEK CİNSEL YAŞAM SAĞLIĞI/HEALTH OF MALE REPRODUCTIVE SYSTEM UNDER 9 STEPS

SEXUAL HEALTH

WHAT ARE MAIN POINTS AT MALE REPRODUCTIVE SYSTEM HEALTH?

ERKEK CİNSEL SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR NEDİR?

VÜCUT BİR SİSTEMDİR…

Erkeklerin cinsel sağlığında aşağıdaki bölgelerin sağlığı cinsel sağlıklarını doğrudan etkilemektedir.

SİNİR SİSTEMİ ve ENDOKRİN SİSTEMİ SAĞLIĞI

  1. Aslında cinsel sertleşme ve boşalma sürecinin ana aktörü sinir sistemidir. Bu bakımdan vücuttaki sinir sisteminin sağlığı sağlıklı bir cinsel yaşam için son derece önemlidir.
  2. Parasempatik sinir sistemi; gözden gelen görsel, burundan gelen koku, dokunulan bölgelerden gelen dokunma ve beyinde hayal gücü ile üretilen uyarılar dâhil, tüm uyarıları sinirsel yollarla beynin kortex bölgesine iletir. Beyin kortex bölgesi sağlığı cinsel uyarılmanın başlayabilmesi, sertleşmenin son bulup boşalmanın sağlanabilmesi için çok önemlidir. Her şey burada başlar ve burada biter.

Kronik stresten uzak, pozitif yaklaşımlı bir yaşam tarzı cinsel uyarılma için önemlidir. Bu bölgenin sağlıklı olmaması cinsel sağlık için ilk adım olan uyarılmayı önemli ölçüde gölgeler. Diğer safhalar başlatılamaz.

  1. Alt bel bölgesi omur sinirlerinin sağlığı cinsel uyarılma için önemidir. Beynin kortex bölgesinde yaşanan uyarılma parasempatik sinir sistemi ile alt bel bölgesinde bulunan S1 ve S2 omur sinirlerine nakledilir. Buradan pelvik siniri ile cinsel bölgeye nakledilir.
  2. Sempatik sinir sistemi ve T12-L2 bölgesi arasında bulunan sırt bölgesi omur sinirlerinin sağlığı, testislerde üretilen spermin sağlıklı bir şekilde boşalması için önemlidir.
  3. Endokrin sistemi hormonal sağlığın orkestrasıdır. Beyindeki hipotalamus bölgesi sağlığı sperm ve meni üretimi için gerekli olan (genedotrophine releasing hormone) GNRH hormonunun üretilmesi için önemidir. LH ve FSH hormonları burada üretilir. LH hormonu, kolesterolün testosterona dönüşmesini sağlarken, FSH hormonu testosteronun sağlıklı çalışması için ortam hazırlar.

DOLAŞIM ve KAS SİSTEMİ  İLE KARACİĞER ve BÖBREK SAĞLIĞI

  1. Kalp damar sağlığı cinsel bölgeyi besleyen kılcal damarlara yeterli kanın gelmesi ve bu damarların sağlıklı çalışarak sertleşmenin gerçekleşmesi açısından önemidir.
  2. Karaciğer sağlığı ve böbrek sağlığı; kanda yeterli metebolitlerin bulunması, sağlıklı kan osmolitesinin sürekliliği peptid ve başta kolesterol ve neticede testosteron olmak üzere steroid hormon üretimi gibi cinsel sağlığı ilgilendiren fonksiyonları açısından önemlidir.

Bunların başlıcaları arasında metebolik sendrom, kanda insülin yüksekliği, norepinefrin, anjiyo tensin II ve insülin benzeri büyükme faktörü sayılabilir.

  1. Kas sistemi sağlığı; cinsel organın kanlanması, sertleşmesi ve boşalma sonrası gevşemesi açısında önemlidir.
  2. Kas sisteminin sağlıklı olması, sertleşme ve boşalma için önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.